Stávkovací monopol

Americká The Heritage Foundation vydala najnovší Index ekonomickej slobody za rok 2018 a po dvadsiaty štvrtý krát v rade skončil na vrchole rebríčku Hong Kong. Oproti minulému roku sa jeho skóre dokonca zvýšilo o 0,4 bodu.

Časť ekonomiky ovládaná miliardármi
Zrdoj: The Economist
Z výsledku sa teší jedine hongkonská vláda, ktorej sa to veľmi hodí do PR. Všetci ostatní však vedia, že americký konzervatívny think tank je už minimálne dekádu mimo realitu. Stačí pohľad na koncentráciu majetku v rukách magnátov na to, aby sme si utvorili obraz o tom, ako v skutočnosti vyzerá “najslobodnejšia ekonomika na svete.”

Pravdou ale je, že ekonomika prešpikovaná kartelmi a štátom vytvorenými monopolmi môže bežnému návštevníkovi Hongkongu uniknúť. Poďme sa preto pozrieť na vec bližšie. Keďže je toho neúrekom, tento blog je prvý vo voľne nadväzujúcej sérii, ktorá priblíži fungovanie viacerých kľúčových sektorov hongkonskej ekonomiky.

Začnime jedným z tých menej nápadných, stávkovaním. V Hongkongu je absolútny zákaz gamblingu, neexistujú kasína (ak nepočítame hongkonskú burzu), lotérie či stávkové kancelárie. Turisti dokonca nemôžu uzatvoriť stávku so zahraničným brokerom, preto sú blokované aj internetové stávkové kancelárie.

Jedinou výnimkou je Hong Kong Jockey Club, ktorý má absolútny monopol na stávkovanie pri dostihoch a futbalových zápasoch v zahraničí (na domáce sa nevsádza, aby sa neovplyvňovali zápasy). Zároveň prevádzkuje jednu z najpopulárnejších lotérií na svete, Mark Six.

Väčšina zisku z Jockey Clubu sa odvádza vláde vo forme daní. Aby sa ospravedlnil monopol, časť zisku putuje do nadácie Jockey Club Charities Trust. Tá však buď len robí veci, ktoré by aj tak vykonala vláda – napríklad stavia kliniky a školy – alebo veci, ktoré vláda nechce obhajovať pred parlamentnou finančnou komisiou, napríklad výstavbu Palácového múzea alebo projekt renovácie Central Police Station.  

Monopol na gambling sa dá ospravedlniť snahou kontrolovať odvetvie a bojovať proti závislosti. V prípade Hongkongu ale slúží najmä vláde ako spôsob, akým obísť transparentnú kontrolu verejných investícií.

Comments

Popular Posts